Nástroj pro technickou podporu
Nástroj pro technickou podporu (Technical Support Instrument, TSI) poskytuje pomoc veřejným institucím (ministerstvům či dalším ústředním orgánům veřejné správy) členských států EU při přípravě a provádění reforem. Je nástupcem Programu na podporu strukturálních reforem (Structural Reform Support Programme) s téměř identickými parametry.
TSI podporuje zpracování analýz, poskytování expertizy, výměnu zkušeností s institucemi z jiných členských států EU, vzdělávací aktivity či shromažďování statistik a přípravu studií. Nevyžaduje spolufinancování členských států a podporu z TSI je možné využít pro jakoukoliv fázi realizaci reforem, od návrhu po implementaci a evaluaci.
TSI je přímo řízeným programem. Evropská komise, konkrétně DG REFORM, vybírá projekty k podpoře a v rámci schváleného projektu vybírá konkrétní dodavatele, uzavírá s nimi smlouvu a po finanční stránce řídí realizaci projektů. Rozpočet projektů se typicky pohybuje v řádu statisíců EUR.
Evropská komise vyhlašuje řádné výzvy jedenkrát ročně (na podzim). Bylo dosud vyhlášeno též několik mimořádných výzev s velmi specifickým tematickým zaměřením (např. na podporu při přípravě Plánu spravedlivé územní transformace).
Jaké jsou cíle programu?
Cílem programu je podporovat členské státy EU při přípravě a implementaci reforem. Dalším cílem programu je vypracovávání, změny, provádění a revidování plánů pro oživení a odolnost, tj. v podmínkách ČR Národního plánu obnovy.
Pro koho je program určen?
Program je určen pouze pro veřejnou správu členských států EU.
Jaká je míra spolufinancování?
V rámci Nástroje pro technickou podporu není spolufinancování požadováno.