Co je Horizon 2020?
Horizon 2020 - rámcový program pro výzkum a inovace, představuje největší a nejvýznamnější program financující na evropské úrovni vědu, výzkum a inovace v letech 2014-2020. Na rozdíl od Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV) a Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK), které jsou také zaměřeny na výzkum a inovace, není program Horizon 2020 spravován na národní úrovni, ale jedná se o program Evropské komise. Ta vypisuje výzvy k podávání žádostí, určuje jejich rozpočet a termíny. Zájemci tak soutěží o podporu s žadateli z členských států EU, ale i dalších zemí.
Jaké jsou podporované oblasti?
Horizon 2020 je primárně zaměřen na tři hlavní priority:
Vynikající věda
Cílem EU je zachovat a dále rozvíjet svoji pozici na poli vědy. V rámci priority Vynikající věda je podporován základní výzkum, rozvoj a zpřístupnění výzkumných infrastruktur, ale i odborný rozvoj výzkumníků ve formě pobytu či praxe na výzkumném pracovišti či v soukromém sektoru v jiné zemi
Vedoucí postavení evropského průmyslu
Pro zlepšování konkurenceschopnosti EU je nutné investovat do nových technologií využitelných v praxi. Jsou tak podporovány například informační a komunikačních technologie, výzkum v oblasti zdokonalování materiálů či biotechnologie a nanotechnologie. V rámci této priority je podporován i inovační potenciál malých a středních podniků, a to nejen formou grantů, ale i formou půjček a záruk.
Společenské výzvy
Cílem programu Horizon 2020 je podpora výzkumu a inovací zacílená na řešení aktuálních výzev, které mají dopad na každého občana. Mezi podporovanými oblastmi je například výzkum v oblasti zdravotnictví, zlepšování životního prostředí, zefektivnění mobility, ale také sociální inovace či migrace a bezpečnost.
Mimo tyto hlavní priority program Horizon 2020 podporuje také aktivity Evropského inovačního a technologického institutu (EIT), nejaderné přímé akce Společného výzkumného střediska (JRC), šíření excelence a podpora účasti - SEWP (Teaming, Twinning, ERA-Chairs), výzvy Evropské rady pro inovace (EIC), Vědy se společností a pro společnost (SwafS - Science with and for Society) a program EURATOM - program Evropského společenství pro atomovou energii pro výzkum a odbornou přípravu.
Prostředky na jednotlivé oblasti (v mld. €)
Pro koho je program určen?
Horizon 2020 je zaměřen na podporu výzkumu a inovací. Podle typu výzvy mohou o podporu žádat odlišní žadatelé – od jednotlivých výzkumníků, přes instituce zabývající se výzkumem po podniky a firmy. Program je otevřen také nevládním a neziskovým organizacím či občanským sdružením i různým asociacím sdružujícím zájmové skupiny v různých oblastech výzkumu a průmyslu. Podmínkou řady výzev je zapojení alespoň tří organizací z různých států. Žádat o podporu mohou žadatelé z členských států EU, přidružených zemí k programu a třetích zemí.
Kde najdu více informací?
Národním kontaktním místem pro program Horizon 2020 je Technologické centrum Akademie věd ČR (www.tc.cz). Každá část programu Horizon 2020 má určený národní kontakt, který informuje o aktivitách v dané oblasti, poskytuje konzultace ve fázi přípravy i realizace projektů a napomáhá při vyhledávání partnerů pro řešitelská konsorcia. Bližší informace včetně přehledu výzev naleznete na stránkách www.h2020.cz, které spravují národní kontaktní pracovníci.
Informace o programu Horizon 2020 je možné také získat v České styčné kanceláři pro Výzkum, vývoj a inovace v Bruselu (http://www.czelo.cz/).
Elektronický systém podávání projektů a nástroje pro reportování projektů jsou dostupné na stránkách Funding & tenders portal (https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/home).
Nástroje pro vyhledávání partnerů do konsorcia i databáze projektů v programu Horizon 2020 obsahují stránky CORDIS (http://cordis.europa.eu/).
Konzultační a informační služby především k rámcovým programům EU a tedy také k programu Horizon 2020 poskytuje síť NINET, národní informační síť sdružující regionální a oborové kontaktní organizace z celé ČR (http://www.ninet.cz/). Tato síť je podporována Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.
Více informací k možnostem financování projektů, které získaly Seal of Excellence a vybraným cofundovým výzvám poskytuje Technologická agentura ČR (TA ČR), (www.tacr.cz, příp. https://www.tacr.cz/index.php/cz/programy/cofundove-vyzvy.html).
Zpět na unijní programy