Indikátor

Anglicky: Indicator
Synonyma:

Indikátor je nositelem konkrétních informací o věcném plnění plánu / měření cíle, postupu, dosažených efektech implementace fondů EU. V prostředí fondů EU představují indikátory konkrétní nástroje programování strategie, měření stavu jejího plnění a hodnocení. (Pozn. Pojem „indikátor“ má v prostředí implementace fondů EU stejný význam jako jeho český ekvivalent „ukazatel“.) Indikátory musí být definovány tak, aby sloužily pro kvalitní hodnocení výstupů a výsledků intervencí. Každý indikátor musí být přesně definován - tvoří jej kód, název, jasná definice, měrná jednotka včetně popisu způsobu měření, zdroj údajů, výchozí, cílová a dosažená hodnota.

Typologie indikátorů dle způsobu jejich využití:
Kontextové (statistické) indikátory jsou vhodné pro sledování stavu či trendu národní či regionální situace, nikoli aktuálního stavu věcného plnění programu. Z pohledu řízení implementace nejsou 16 vhodné pro využití jako indikátory výkonnostního rámce z důvodu ovlivnění vývoje jejich hodnot i z úrovně jiných faktorů než realizace dané intervence (u těchto ukazatelů nelze vyhodnotit čistý efekt intervencí). Vhodně zvolené kontextové indikátory umožňují definovat a zpětně vyhodnocovat strategii v rámci koncepčního nastavení intervenční logiky programu.

Výsledkové indikátory stanovené na úrovni programu (specifických cílů / opatření), a dále také operací, umožňují prokázat účinky intervencí, resp. ilustrovat změnu / přínosy programu / Dohody o partnerství. Díky schopnosti měření výsledků intervencí jsou důležitým podkladem pro řízení programu po celou dobu jeho implementace. Výběr vhodných výsledkových indikátorů umožní celkově porozumět navržené intervenční logice (teorii změny) a následně posuzovat naplňování stanovených cílů. Způsob jejich naplňování je nezbytné pravidelně analyzovat - vlivem externích faktorů může v průběhu programového období docházet k odlišnému naplňování původně stanovených cílů.

Výstupové indikátory poskytují informace o konkrétních konečných výstupech jednotlivých operací. Výstupové indikátory je nutné sledovat z projektové úrovně a musí mít vazbu na indikátory výsledku, které ilustrují konkrétní změnu díky prováděným opatřením a aktivitám. V rámci programu jsou výstupové indikátory primárně stanoveny ze seznamu společných indikátorů definovaných ze strany EK. Ty v některých případech nemusí dostatečně vhodně odrážet aktivity programu a v takovém případě je nutné identifikovat výstupové indikátory specifické pro daný program.

Typologie indikátorů z pohledu, zda jsou součástí programového dokumentu:
Hlavní indikátory představují indikátory obsažené v programovém dokumentu programu. Tvoří tzv. výkonnostní rámec programu. Indikátory výkonnostního rámce programu přímo podléhají schvalování EK a jsou využívány pro hodnocení intervencí na jednotlivých úrovních programu a pravidelně vykazovány EK na základě požadavku vyplývajícího z obecného nařízení (čl. 42, Přílohy VII). Výkonnostní rámec programu představuje jeden z hlavních prvků, který je v průběhu celého programového období komunikován s EK vzhledem k hodnocení pokroku a vývoje implementace daného programu.

Interní indikátory nejsou součástí programového dokumentu a nepodléhají schvalování EK. Tyto indikátory jsou rovněž součástí NČI 2021+ a agregační mapy příslušného programu a slouží pro interní potřeby programu, případně se může jednat o pomocné indikátory doplňující agregaci dat.

Typologie indikátorů dle vazby na společnou evropskou úroveň:
Společné indikátory výstupu a výsledku stanovuje EK v rámci specifických nařízení k jednotlivým fondům za účelem agregace informací v členské zemi a napříč všemi členskými státy EU. Společné indikátory odráží intervenční oblasti jednotlivých fondů.

Programově-specifické indikátory výstupu a výsledku jsou stanoveny na národní úrovni (specificky pro každý členský stát Unie), aby umožňovaly nad rámec společných indikátorů monitorovat a vyhodnocovat naplňování individuálně stanovených cílů programů. 

Hodnoty indikátorů:

  • Milník představuje interim hodnotu, které má být dosaženo do konce roku 2024 a je závazný pro výstupové indikátory výkonnostního rámce programu. V programové dokumentaci jsou závazně nastavovány milníkové hodnoty tam, kde je to ze strany EK v návaznosti na společnou legislativu vyžadováno (s výjimkou specifických cílů programu týkajících se implementace technické pomoci a specifického cíle dle čl. 4(1)(m) nařízení ESF+, pro které se milníky nestanovují dle čl. 16(2) obecného nařízení).
  • Cíl je hodnotou, které má být dosaženo do termínu způsobilosti programového období 2021-2027 - konce roku 2029. Je závazný pro výstupové i výsledkové indikátory výkonnostního rámce programu.
  • Cílová hodnota - hodnota (plán) indikátoru programu stanovená řídícím orgánem jako stav, kterého chce pomocí intervencí dosáhnout. Je-li indikátor součástí programového dokumentu, jedná se o cílový stav, ke kterému se program zaváže vůči Evropské komisi. Programy stanoví cílové hodnoty pro všechny indikátory. Cílová hodnota je nastavována ve vztahu k přidělené celkové alokaci. Na úrovni operací je cílová hodnota definována jako plán indikátoru, k jehož dosažení se žadatel o podporu zavázal vůči poskytovateli podpory včetně data, ke kterému má být této hodnoty dosaženo. Na úrovni finančních nástrojů/holdingového fondu (FN/HF) zadává správce FN/HF jako cílovou hodnotu tu, která odpovídá momentu vykázání výdajů ze všech vkladů do FN/HF. Cílová hodnota již nereflektuje prostředky navrácené do FN/HF a jejich následné znovuvyužití.
  • Dosažená hodnota - hodnota naplnění indikátoru (v průběhu či po ukončení realizace programu / operace). Dosažená hodnota je kumulativní údaj od začátku realizace programu / operace, vyjma indikátorů, kde je sledování hodnot stanoveno např. ročně a hodnoty tedy nelze sčítat. U hodnoty naplnění indikátoru se sleduje také datum, k němuž jsou naměřené hodnoty indikátorů platné.
  • Výchozí hodnota - hdnota indikátoru naměřená před začátkem realizace programu / operace.
  • Závazek - agregace (suma) cílových hodnot indikátoru, ke kterým se zavázali příjemci v rámci právních aktů pro vybranou úroveň programu.

Byl tento článěk pro vás užitečný?

©2024 Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, všechna práva vyhrazena