3 MP - Modernizace systému Měření, Modelování a Předpovědí povodňové služby ČR

Programové období: 2007-2013
Region: Hlavní město Praha
Evropský fond: FS
Operační program: 2 OP Životní prostředí
Příjemce: Český hydrometeorologický ústav
Registrační číslo: CZ.1.02/1.3.00/08.02834
Zahájení projektu: 2. 7. 2009
Ukončení projektu: 1. 9. 2010
Téma projektu: Životní prostředí

Informace o projektu

Nový superpočítač Českého hydrometeorologického ústavu spolufinancovaný z evropských fondů v rámci Operačního programu Životní prostředí zlepší a zpřesní varování před povodněmi i předpověď počasí.  

První fáze instalace nového superpočítače pro předpovědní povodňovou službu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byla dokončena. Tato služba je jednou z klíčových součástí komplexního systému ochrany před povodněmi a integrovaného záchranného systému České republiky.

Nový superpočítačový systém umožní realizovat pokrok klíčových předpovědních aplikací ČHMÚ. Dodávku, implementaci a servis superpočítače realizuje společnost Bull v rámci projektu 3MP - Modernizace systému Měření, Modelování a Předpovědí povodňové služby České republiky. Tento projekt je spolufinancován z Fondu soudržnosti v rámci Operačního programu Životního prostředí. Celkové náklady projektu dosáhly téměř 132,5 milionů korun, výše dotace činí téměř 120 milionů Kč.

Hlavní součástí první fáze dodávky systému je v dnešní době nejvýkonnější vektorový superpočítač NEC SX-9 se špičkovým výkonem 1,6 teraflops a jedním terabytem operační paměti, doplněný o dva podpůrné servery NEC Express 5800R140a-4 4-socket Enterprise Server a o globální diskové pole NEC gStorageFS s kapacitou přesahující 100 terabytů. Po dokončení migrace meteorologických aplikací na nový systém budou jeho početní výkon a operační paměť zdvojnásobeny.

 „S novým superpočítačem budeme moci zdvojnásobit rozlišení modelu ALADIN a také využít jeho novou verzi, která explicitně modeluje velké srážkové systémy a zároveň konzistentně parametrizuje srážkové systémy prostorově malých měřítek, jako jsou například bouřky," řekla vedoucí oddělení numerické předpovědi počasí z ČHMÚ Radmila Brožková.  „Zdokonalení provozní verze předpovědního modelu ALADIN nám umožní kvalitnější zabezpečení systému včasného varování a tím posílení preventivní složky ochrany zdraví a majetku obyvatel České republiky," dodala Brožková.

Proplacené finanční prostředky

Výše dotace EU: 112 585 293,56 Kč
Veřejné zdroje ČR: 19 867 992,00 Kč
 
Celková částka: 132 453 286,00 Kč

©2024 Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, všechna práva vyhrazena