Co je Horizon 2020?
Horizon 2020 - rámcový program pro výzkum a inovace, představuje největší a nejvýznamnější program financující na evropské úrovni vědu, výzkum a inovace v letech 2014-2020. Na rozdíl od Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV) a Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK), které jsou také zaměřeny na výzkum a inovace, není program Horizon 2020 spravován na národní úrovni, ale jedná se o program Evropské komise. Ta vypisuje výzvy k podávání žádostí, určuje jejich rozpočet a termíny. Zájemci tak soutěží o podporu s žadateli z členských států EU, ale i dalších zemí.
Jaké jsou podporované oblasti?
Horizon 2020 je primárně zaměřen na tři hlavní priority:
Vynikající věda
Cílem EU je zachovat a dále rozvíjet svoji pozici na poli vědy. V rámci priority Vynikající věda je podporován základní výzkum, rozvoj a zpřístupnění výzkumných infrastruktur, ale i odborný rozvoj výzkumníků ve formě pobytu či praxe na výzkumném pracovišti či v soukromém sektoru v jiné zemi
Vedoucí postavení evropského průmyslu
Pro zlepšování konkurenceschopnosti EU je nutné investovat do nových technologií využitelných v praxi. Jsou tak podporovány například informační a komunikačních technologie, výzkum v oblasti zdokonalování materiálů či biotechnologie a nanotechnologie. V rámci této priority je podporován i inovační potenciál malých a středních podniků, a to nejen formou grantů, ale i formou půjček a záruk.
Společenské výzvy
Cílem programu Horizon 2020 je podpora výzkumu a inovací zacílená na řešení aktuálních výzev, které mají dopad na každého občana. Mezi podporovanými oblastmi je například výzkum v oblasti zdravotnictví, zlepšování životního prostředí, zefektivnění mobility, ale také sociální inovace či migrace a bezpečnost.
Mimo tyto hlavní priority program Horizon 2020 podporuje také aktivity Evropského inovačního a technologického institutu (EIT), nejaderné přímé akce Společného výzkumného střediska (JRC), šíření excelence a podpora účasti - SEWP (Teaming, Twinning, ERA-Chairs), výzvy Evropské rady pro inovace (EIC), Vědy se společností a pro společnost (SwafS - Science with and for Society) a program EURATOM - program Evropského společenství pro atomovou energii pro výzkum a odbornou přípravu.
Prostředky na jednotlivé oblasti (v mld. €)
Pro koho je program určen?
Horizon 2020 je zaměřen na podporu výzkumu a inovací. Podle typu výzvy mohou o podporu žádat odlišní žadatelé – od jednotlivých výzkumníků, přes instituce zabývající se výzkumem po podniky a firmy. Program je otevřen také nevládním a neziskovým organizacím či občanským sdružením i různým asociacím sdružujícím zájmové skupiny v různých oblastech výzkumu a průmyslu. Podmínkou řady výzev je zapojení alespoň tří organizací z různých států. Žádat o podporu mohou žadatelé z členských států EU, přidružených zemí k programu a třetích zemí.
Kde najdu více informací?
Národním kontaktním místem pro program Horizon 2020 je Technologické centrum AV ČR (www.tc.cz). Každá část programu Horizon 2020 má určený národní kontakt, který informuje o aktivitách v dané oblasti, poskytuje konzultace ve fázi přípravy i realizace projektů a napomáhá při vyhledávání partnerů pro řešitelská konsorcia. Bližší informace včetně přehledu výzev naleznete na stránkách www.h2020.cz, které spravují národní kontaktní pracovníci.
Informace o programu Horizon 2020 je možné také získat v České styčné kanceláři pro Výzkum, vývoj a inovace v Bruselu (http://www.czelo.cz/).
Elektronický systém podávání projektů a nástroje pro reportování projektů jsou dostupné na stránkách Funding & tenders portal (https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/home).
Nástroje pro vyhledávání partnerů do konsorcia i databáze projektů v programu Horizon 2020 obsahují stránky CORDIS (http://cordis.europa.eu/).
Konzultační a informační služby především k rámcovým programům EU a tedy také k programu Horizon 2020 poskytuje síť NINET, národní informační síť sdružující regionální a oborové kontaktní organizace z celé ČR (http://www.ninet.cz/). Tato síť je podporována Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.
Více informací k možnostem financování projektů, které získaly Seal of Excellence a vybraným cofundovým výzvám poskytuje Technologická agentura ČR (TA ČR), (www.tacr.cz, příp. https://www.tacr.cz/index.php/cz/programy/cofundove-vyzvy.html).
Zpět na unijní programy