Co je 3. akční program EU v oblasti zdraví?
3. akční program EU v oblasti zdraví pro období 2014-2020 navazuje na první (2003-2007) a druhý (2008-2013) program pro oblast zdraví. Na rozdíl od Operačního programu Zaměstnanost a Integrovaného regionálního operačního programu, z kterých jsou také poskytovány prostředky z evropských fondů na zdravotnictví, není tento program spravován na národní úrovni, ale přímo Evropskou komisí. Ta vypisuje různé druhy výzev, na které je možné reagovat podáním žádosti o podporu, určuje jejich rozpočet a termíny. O podporu tak usilují konsorcia partnerů z různých členských států EU. Projekty by měly mít evropskou přidanou hodnotu a měly by z nich mít užitek i další členské státy EU.
Jaké jsou podporované oblasti?
Program v oblasti zdraví se zaměřuje na čtyři specifické cíle:
1) Podpora zdraví, předcházení nemocem a vytváření prostředí příznivého pro zdravý životní styl s dodržením zásady zohlednění otázky zdraví ve všech oblastech politiky
V rámci této oblasti je podporováno sdílení poznatků a postupů a vyvíjení společných aktivit v rámci EU za účelem prevence a včasného odhalování chronických nemocí, včetně nádorových onemocnění, nemocí souvisejících s věkem a dalších. Je také podporována prevence diagnostika a léčba přenosných nemocí, jako je HIV/AIDS, tuberkulóza či hepatitida. Významnou část tohoto cíle tvoří také propagování zdravého životního stylu a upozorňování na důsledky kouření, užívání drog a alkoholu a dalších aspektů nezdravých návyků.
2) Ochrana občanů Unie před vážnými přeshraničními zdravotními hrozbami
Podpora je poskytována na tvorbu odborných analýz mapující zdravotní rizika, na vytváření kapacit pro boj se zdravotními hrozbami v členských státech a pro jejich součinnost se sousedními státy (například koordinace očkování, hrozby plynoucí z pohybu osob, vytváření pokynů pro mimořádné situace či příruček osvědčených postupů). Prostředky jsou používány také na podporu systému shromažďování informací a analýzu informací o veřejném zdraví, včetně jejich standardizace, a provádění unijní legislativy v oblasti nemocí a zdravotních hrozeb.
3) Přispívání k inovativním, efektivním a udržitelným zdravotním systémům
Tento cíl umožňuje financovat například elektronické zdravotnictví a další inovace, udržitelnost a plánování pracovních sil ve zdravotnictví s ohledem na jejich migraci a nábor, poskytovat odborné poradenství státům uskutečňujícím reformy zdravotnických systémů a vytvářet mechanismus pro sdružování odborných poznatků na úrovni EU. Stranou nezůstává kvůli stárnutí populace EU ani podpora postupů, které povedou ke zdravému a aktivnímu stárnutí a vyšší samostatnosti seniorů a udržitelnosti zdravotního systému.
4) Zvyšování dostupnosti lepší a bezpečnější zdravotní péče pro občany Unie
V rámci tohoto cíle je podporována koordinace a vytváření systému sítí pro pacienty trpícími obzvláště vzácnými onemocněními, jejichž léčba potřebuje vysoce odbornou péči, či aktivity vedoucí k omezování zvyšování antimikrobiální odolnosti. Podporováno je také zvýšení kvality a bezpečnosti péče například výměnou osvědčených postupů, vytvářením pokynů či zajištěním vyšší dostupnosti informací pro pacienty a podporou vzájemné komunikace mezi poskytovateli zdravotní péče a pacienty.
Pro koho je program určen?
Podle typu výzvy mohou na podporu z programu v oblasti zdraví dosáhnout veřejné orgány, výzkumné a zdravotní instituce, univerzity, neziskové organizace v oblasti zdraví a další.
Kde najdu více informací?
Národním kontaktním místem pro program v oblasti zdraví je Ministerstvo zdravotnictví. Bližší informace naleznete buď na jeho stránkách (https://www.mzcr.cz/obsah/zakladni-informace_3056_8.html) nebo v angličtině na stránkách Evropské komise (http://ec.europa.eu/chafea/health/index_en.htm).
Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy týkající se 3. akčního programu naleznete zde.
Vzor žádosti o grant, pokyny pro žadatele a další vzorové dokumenty naleznete na Funding & Tender Opportunities Portal Evropské komise.
Zpět na unijní programy