Co je Evropský sbor solidarity?
Evropský sbor solidarity je vedle programu Erasmus+ další unijní program, který mladým lidem od 18 do 30 let umožňuje získat zkušenosti v zahraničí a také v ČR, a to formou dobrovolnické práce na prospěšných projektech či formou stáže nebo pracovního místa. Pro to, aby se mohla organizace do programu zapojit, musí být akreditována národní agenturou programu (získat tzv. Quality Label), v ČR zajišťuje Dům zahraniční spolupráce. Účastníci programu tak pracují pouze v ověřených organizacích a firmách. Projekty však mohou být realizovány také neformálními skupinami mladých lidí bez nutnosti být součástí organizace či firmy.
Do jakého typu projektů se mohou účastníci zapojit?
Evropský sbor solidarity umožňuje zapojit do celé řady prospěšných projektů. Mezi nimi jsou například projekty z těchto oblastí:
- Péče o lidi se zdravotním postižením nebo speciálními potřebami
- Podpora mezikulturního, mezináboženského a mezigeneračního dialogu
- Práce při přijímání a integraci uprchlíků a migrantů
- Občanství a účast na životě demokratické společnosti
- Prevence přírodních katastrof a odstraňování jejich následků
- Životní prostředí a ochrana přírody
- Zdravý životní styl a aktivní stárnutí
- Vzdělávání a odborná příprava
- Zaměstnanost a podnikání
- Kreativita a kultura
- Sport
Jak je možné se zapojit?
Účastník se musí registrovat do databáze Evropského sboru solidarity. Následně bude moci vybírat projekty a aktivity, do kterých se přihlásí nebo ho může prostřednictvím databáze napřímo oslovit organizace s již připraveným projektem.
Účastníci se mohou zapojit do čtyř druhů aktivit:
- Dobrovolnictví: Jedná se o zapojení do prospěšných projektů, zpravidla na 2 až 12 měsíců. Z programu jsou propláceny cestovní náklady, organizační podpora (příspěvek na živobytí, podpora účastníků, náklady na řízení projektu), kapesné pro dobrovolníky, jazyková podpora, podpora pro začleňování, pojištění a mimořádné náklady. Tuto činnost mohou účastníci vykonávat v domovské zemi nebo v zahraničí.
- Stáže: Pracovní stáže, které mohou probíhat od 2 až do 12 měsíců, se považují za práci na plný úvazek a umožní účastníkovi získat pracovní zkušenosti. Finanční kompenzace stážistovi náleží podle zákonů v dané zemi. Z Evropského sboru solidarity jsou financovány cestovní náklady, organizační podpora (podpora účastníků, náklady na řízení projektu), relokační příspěvek pro účastníky, jazyková podpora, podpora začleňování, pojištění a mimořádné náklady.
- Pracovní místa: Účastník se může zapojit na 3 až 12 měsíců a je s ním sepsána pracovní smlouva a náleží mu za práci mzda. Financování z Evropského sboru solidarity probíhá ve stejném rozsahu jako v případě stáže.
- Solidární projekty: O podporu na solidární projekty mohou žádat skupiny o 5 a více mladých lidech (tzv. neformální skupiny mladých lidí), a to buď samostatně nebo v rámci organizace či instituce. Podporovány jsou lokální prospěšné projekty trvající 2 až 12 měsíců. Z Evropského sboru solidarity jsou financovány náklady spojené s řízením projektu, náklady na kouče a další mimořádné náklady.
Organizace, které se chtějí do Evropského sboru solidarity zapojit, musí pocházet z členských států EU nebo přidružených zemí akreditace ze strany národní agentury Sboru solidarity (získat tzv. Quality Label), v ČR zajišťuje Dům zahraniční spolupráce. Účastníci programu tak pracují pouze v ověřených organizacích a firmách. Projekty však mohou být realizovány také neformálními skupinami mladých lidí bez nutnosti být součástí organizace či firmy.
Kde najdu více informací?
Národním kontaktním místem pro Evropský sbor solidarity je Dům zahraniční spolupráce. Zapojit se můžete na Evropském portálu pro mládež a informace nalézt také na českých webových stránkách www.sborsolidarity.cz.
Zpět na unijní programy