PŘEDVSTUPNÍ NÁSTROJE
Předvstupní nástroje Evropské unie byly určené pro kandidátské země s cílem jim pomoci při řešení konkrétních úkolů při zavádění evropské legislativy. Činnost předvstupních nástrojů byla omezena vstupem ČR do Evropské unie a po 1. květnu 2004 tyto nástroje pouze dobíhaly. V době před vstupem do EU bylo ČR poskytováno odborné poradenství a konzultace od Itálie jakožto zkušeného člena EU, ta byla tzv. twinningovým partnerem ČR.
V České republice byly využito tří předvstupních nástrojů:
PHARE (Poland and Hungary Aid for Restructuring of the Economy)
Z prostředků fondu PHARE byly spolufinancovány projekty narovnávající rozdíly v oblastech technické vybavenosti příhraničních municipalit, propagace českých exportérů v zahraničí či studijní pobyty učitelů v zahraničí. Program PHARE zahrnoval také projekty, jejichž cílem bylo zlepšení situace malých a středních podniků, zlepšení infrastruktury, rozvoj lidských zdrojů či podpora odstraňování povodňových škod. Jeho cílem bylo též vytvořit struktury pro budoucí účast ČR ve strukturálních fondech a podpořit projekty, které napomáhají přejímání a implementaci legislativy Evropské unie.
SAPARD (Special Accession Programme for Agriculture and Rural Development)
Program SAPARD napomáhal kandidátským zemím při řešení konkrétních úkolů vztahujícím se ke společné zemědělské politice, strukturálním změnám v jednotlivých zemědělských sektorech a na venkově. Po vstupu České republiky do Evropské unie jej nahradil OP Rozvoj venkova a multifunkčního zemědělství.
ISPA (
Instrument for Structural Policies for Pre-Accession)
Finanční nástroj ISPA se zaměřil na financování infrastrukturních projektů v oblastech životního prostředí a dopravy. Jeho úkolem bylo přispět k udržitelnému rozvoji přistupujících zemí. Projekty z oblasti životního prostředí podporovaly zavádění environmentální legislativy EU. U dopravních projektů se pozornost soustředila na souvislost opatření s trans-evropskými dopravními sítěmi. Po vstupu do EU jej nahradil Fond soudržnosti.
Od roku 2007 mají nově přistupující země k dispozici pouze nástroj IPA (Instrument for Pre-Accession Assistance), který do sebe zahrnul všechny zde zmínění nástroje předvstupní pomoci.
FONDY POLITIKY SOUDRŽNOSTI 2004-2006
Česká republika mohla v programovém období 2004-2006 čerpat ze čtyřech strukturální fondů, Fondu soudržnosti a Fondu solidarity.
Strukturální fondy
Strukturální fondy tvořily základní nástroj politiky soudržnosti, který měla skrze operační programy plnit stanovené cíle (o operačních programech a cílech programového období 2000-2006 více zde). V programovém období 2004-2006 Česká republika čerpala ze čtyřech tehdy existujících strukturálních fondů:
Evropský fond regionálního rozvoje (ERDF)
Byl založen v roce 1975 a dodnes je objemem finančních prostředků největším fondem. Ze zdrojů ERDF byly financovány projekty v regionech spadajících do cílů 1 a 2.
Evropský sociální fond (ESF)
Byl založen v roce 1957 a je hlavním nástrojem sociální politiky a zaměstnanosti EU. Pomoc ESF byla zaměřena na mládež, dlouhodobě nezaměstnané a sociálně znevýhodněné skupiny a ženy v rámci všech 3 cílů regionální politiky EU období 2004-2006.
Evropský orientační a záruční fond pro zemědělství (EAGGF)
Fungoval od roku 1962 a z jeho zdrojů byl financován rozvoj venkovských oblastí. EAGGF byl rozdělen do dvou sekcí. Orientační sekce podporovala rozvoj venkova v souladu s Cílem 1 období 2004-2006, což se promítlo do modernizace a racionalizace zemědělské výroby. Záruční sekce působila v oblastech vývozních kompenzací či stabilizace cen. Tento fond byl v roce 2007 nahrazen Evropským zemědělským fondem pro rozvoj venkova (EZFRV/EAFRD).
Finanční nástroj pro podporu rybolovu (FIFG)
Byl založen v roce 1994 za účelem zajištění financování rozvoje přímořských regionů a rybářského odvětví. Pro programové období 2007-2013 byl nahrazen Evropským rybářským fondem (EFF).
O fondech Evropské unie více zde.