Hlavní program konference byl věnovaný představení programu a zejména klíčovým podmínkám vyhlášené 3. výzvy. Rádi bychom upozornili, že v tomto programovém období to bude pravděpodobně poslední výzva, která otevírá možnost podat projekt v rámci všech témat a priorit. Další program už byl věnovaný zejména dílčím networkingovým tematickým aktivitám, včetně například možnosti absolvovat Studijní návštěvy několika míst přímo v Antverpách, o které byl veliký zájem. Organizátoři připravili pro účastníky velmi bohatý a zábavný program s řadou příležitostí setkat se s novými projektovými partnery ze všech zemí programu.
Významnou novinkou je rozšíření programu o nové partnerské země. Rozšiřuje se tak počet spolupracujících zemí na 36. Jedná se o sedm nových zemí: Albánie, Bosna a Hercegovina, Moldavsko, Černá Hora, Severní Makedonie, Srbsko a Ukrajina. Rozšíření vytvořilo nové možnosti spolupráce a výměny zkušeností s novými regiony. Jedna z otázek byla, zda je povinnost zahrnout do projektového konsorcia partnera z nových zemí. Není to povinnost, nicméně v rámci programu je snaha povzbudit maximálně projekty, aby se pokusili tyto nové partnery zapojit a rozšířit tak přidanou hodnotu sdílení zkušeností a vědomostí překračující hranice států, ale nově i celého programu. Předpokládá se, že by tito noví partneři mající tzv. „Discovery partner status“, byli zapojeni do hlavních aktivit projektu. Nicméně jejich zapojení je „lehčí formy“, nejsou povinni řešit konkrétní nástroj politiky. Jejich hlavním cílem by mělo být zapojit se do meziregionální spolupráce a učit se od ostatních projektových partnerů. Doporučeno je mít maximálně 2 partnery s tímto statutem v projektu.
Plánujete se zapojit do připravovaných projektů, nebo již pracujete na projektové žádosti? Využijte řadu možností se poradit a získat zpětnou vazbu na svůj projekt a řadu dalších užitečných informací. Na stránkách
programu naleznete také souhrn dotazů a odpovědí na ně, které zaslali účastníci konference v průběhu jejího konání na SLIDO. Věříme, že i toto vám pomůže.
Přidejte se ke komunitě!
Registrujte se do
komunity programu a naleznete zde řadu expertů. Je zde registrováno přes 9000 organizací, přes 10 000 členů. Můžete zde čerpat zkušenosti z více jak 320 již schválených projektů. Je zde databáze více jak 3000 „good practices“. Můžete zde sdílet své projektové nápady, jichž je zde nyní více jak 350. Máte zde dále možnost se přihlásit na tematické události a akce.
Balíček pro žadatele
Na stránkách programu je zveřejněn
balíček pro žadatele ve 3. výzvě. Obsahuje Programový manuál a podmínky 3. výzvy, které přesně specifikují její podmínky. Zároveň je zde i projektová žádost a vzory prohlášení, které je třeba předložit spolu s žádostí.
Nechte si poradit!
Program vám nabízí řadu nástrojů, jak si nechat poradit od expertů.
Policy helpdesk, kam můžete prostřednictvím jednoduchého formuláře na webových stránkách programů zaslat svůj dotaz, kterému se bude jeden z odborníků věnovat.
Matchmaking setkání je dvouhodinová diskuse s vybranou skupinou odborníků na vámi vybranou výzvu týkající se regionálních politik, které je moderováno experty programu.
Peer review je dvoudenní setkání, na kterém máte možnost se setkat se skupinou pečlivě vybraných odborníků s relevantními zkušenostmi, které můžete využít pro svůj aktuální problém v oblasti regionální politiky. Pomohou vám zapojit i místní zainteresované strany. Cílem je poskytnout rady, doporučení a akční plány k vyřešení Vašeho problému.
Webináře
Jeden celý dubnový týden bude věnovaný
webinářům na jednotlivá témata související s přípravou projektové žádosti:
15.4. Budování úspěšného partnerství
16.4. Návrh metodiky projektu
17.4. Řízení projektů a financí
18.4. Projektová komunikace
Setkání nad otázkami a odpověďmi
Připojte se na
online akci, kde můžete klást otázky, které Vám budou naši experti zodpovídat. Termíny: 5.4., 26.4., 17.5., 31.5.
Otestujte si svůj projektový návrh
Na stránkách programu naleznete
nástroj, který by vám měl pomoci vyhodnotit, nakolik váš projektový návrh odpovídá podmínkám programu.
Podívejte se na instruktážní videa
K důležitým aspektům přípravy projektové žádosti byla připravena instruktážní videa, na která se můžete podívat
zde. Jsou zde pokryta témata jako například – vybudování relevantního partnerství, projektová metodologie, jak řídit rozpočet a finanční stránku dotovaného projektu a rozvoj komunikační strategie, atd.
Nezapomeňte, že pomoc Vám mohou nabídnout i pracovníci Ministerstva pro místní rozvoj ČR, jako
Národní kontaktní místo.