„Evropská komise pro období 2021 až 2027 připravila pět cílů, na které bude cílit podpora. Měli bychom se více než dříve zaměřit na podporu těch oblastí, které Českou republiku dělají mezinárodně konkurenceschopnější. Důležitý jmenovatel našich návrhů musí být posun k větší kvalitě, k chytřejším řešením, k uživatelsky vstřícné digitalizaci ekonomiky včetně veřejné správy, Financovat musíme ale i budování základní infrastruktury a vzdělávání, aby odpovídalo 21. století. Cíle, které EU navrhuje, tímto směrem jdou a je nyní na nás, jak posun ČR prostřednictvím EU fondů uchopíme a nastavíme,“ uvedl profesor ekonomie působící na Univerzitě Karlově Michal Mejstřík.
Ředitel Odboru Dohody o partnerství evaluací a strategií Ministerstva pro místní rozvoj David Škorňa, který jednání vedl, stručně představil pozici ČR k navržené legislativě pro příští období a kontext přípravy Národní koncepce realizace politiky soudržnosti: „Na evropské úrovni se budeme snažit vyjednat větší flexibilitu pro ČR, abychom si mohli volněji určit, do jakých oblastí bude podpora směřovat. Na národní úrovni chceme připravit kvalitní materiál pro rozhodnutí vlády o prioritách a oblastech, do kterých investice směřovat. Je třeba mít k dispozici dobře připravené argumenty vč. strategických materiálů, které nám pomohou precizovat, jaké aktivity a projekty financovat, ale musíme mít také záruky, že budoucí programy staví nejen na potřebnosti, ale také na připravenosti žadatelů a obecně i projektů.“
Na kulatém stole byly diskutovány předběžné výsledky prioritizace, která bude součástí dokumentu Národní koncepce realizace politiky soudržnosti v ČR po roce 2020 (NKR). Dokument stanovující oblasti pro financování z evropských fondů v období 2021-2027 připravuje Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s dalšími partnery. Jeho návrh bude v prosinci letošního roku předložen Vládě ČR. Vládě bude také předložena struktura programů a těch, kdo by měli programy řídit. Přes 80 odborníků z řad Expertní poradní skupiny pro budoucnost kohezní politiky (EPOS), Expertní skupiny pro strategickou práci (ESSP), Meziregionální pracovní skupiny (MRPS) či Pracovního týmu Rady hospodářské a sociální dohody (RHSD) diskutovalo priority, které se do NKR promítnou. Čtyři tematicky zaměřené kulaté stoly pokrývaly oblasti od dopravy přes ochranu životního prostředí a podporu podnikání až po sociální otázky a vzdělávání.