3. 4. 2023
Česká a slovenská vláda společně zasedly v Trenčíně. Místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš a místopředsedkyně slovenské vlády a ministryně investic, regionálního rozvoje a informatizace Veronika Remišová při této příležitosti zahájili program přeshraniční spolupráce Interreg VI-A Slovensko – Česko. V období 2021–2027 poskytne až 85,3 milionů EUR z Evropského fondu pro regionální rozvoj na projekty z oblasti životního prostředí, vzdělávání, kultury a cestovního ruchu, institucionální spolupráce a místních iniciativ.
„Program česko-slovenské spolupráce podpoří projekty, které zvýší kvalitu života v příhraničních oblastech. Věřím, že tak jako v minulosti přispěje k realizaci záměrů, které zlepší ekonomickou a sociální situaci obyvatel a zároveň přiblíží region i návštěvníkům,“ řekl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.
“Obě naše země mají buď společné, nebo velmi podobné problémy, a musíme spojit síly, abychom je společně i řešili. Společně musíme pomáhat lidem na obou stranách hranice a rozvíjet naše pohraniční regiony,” dodala místopředsedkyně slovenské vlády a ministryně investic, regionálního rozvoje a informatizace Veronika Remišová.
Programy přeshraniční spolupráce Interreg jsou oblíbený nástroj podpory územního rozvoje v českém příhraničí. Slavnostně zahájený program 2021–2027 navazuje na úspěšné období 2014–2020. Podpoří projekty s pozitivním přeshraničním dopadem v Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji na české straně a v Trnavském, Trenčianském a Žilinském kraji na slovenské straně.
Celkový rozpočet programu přeshraniční spolupráce Interreg VI-A Slovensko – Česko je 106,6 milionů EUR, z toho 85,3 milionů EUR činí příspěvek z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR). Financování z fondu doplní příspěvek ze státního rozpočtu ve výši 5-10 % podle typu příjemce.
V novém programu budou podporovány aktivity v oblastech jako jsou životní prostředí (příspěvek EFRR 19,94 mil. EUR), vzdělávání (EFRR 7,18 mil. EUR), kultura a cestovní ruch (EFRR 43,06 mil. EUR), institucionální spolupráce (EFRR 4,78 mil. EUR) a místní iniciativy (EFRR 4,78 mil. EUR). Na technickou pomoc je připraveno 5,58 mil. EUR.
První výzvy programu budou vyhlášeny v průběhu dubna. Zaměří se na životní prostředí – klima, kulturu a cestovní ruch a institucionální spolupráci. Plánovaná je rovněž výzva v rámci Fondu malých projektů. Žádosti bude možné předkládat do 15. září 2023. Další výzvy budou vyhlášeny během září, a to se zaměřením na vzdělávání a životní prostředí – biodiverzitu.
Oba ministři probrali také klíčová témata v oblasti digitalizace. Ivan Bartoš představil Digitální a informační agenturu, jejíž vznik na konci roku schválil parlament a do ostrého provozu nastoupila v těchto dnech. Zmínil také své další priority v oblasti vzdělávání a digitálních kompetencí a s tím související podporu žen ve vstupu do IT profesí.