12. 4. 2024
O významu politiky soudržnosti pro rozvoj českých i evropských regionů a také o její budoucnosti mluvil místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš na 9. Kohezním fóru, které se konalo 11.–12. dubna v Bruselu. Zúčastnilo se ho na 1 000 zástupců unijních institucí, vlád i regionů a obcí. Podle Bartoše je soudržnost nenahraditelným motorem evropské integrace, která přináší řadu výhod České republice i celé EU. Proto se chce zasadit o zachování unijní politiky soudržnosti i po roce 2028.
„Letos máme už dvacetiletou zkušenost s politikou soudržnosti jako nástrojem růstu, konkurenceschopnosti a snižování rozdílů mezi regiony. Bez této unijní politiky by byla cesta k rozvoji naší země mnohem obtížnější a pomalejší – některé oblasti by stagnovaly úplně,“ uvedl Bartoš a dodal: „Politika soudržnosti se vyvíjí a je zde i prostor pro její další zjednodušování a modernizaci, přesto jsem přesvědčený, že by měla zůstat důležitým investičním nástrojem EU.“
Za 20 let našeho členství v unii evropské fondy podpořily v Česku přes 150 000 projektů. Celkem z nich země získala zhruba 1,9 bilionu korun. Dobře měřitelným příkladem přínosu politiky soudržnosti je snížení dojezdového času do krajského města pro každou čtvrtou obec ČR. Především v Jihočeském, Moravskoslezském a Královéhradeckém kraji, kde vznikly delší úseky velkokapacitních silnic, obyvatelé ušetří v průměru 4,3 minuty. Výrazně se také snížil počet lidí, kteří žijí v oblastech s nadlimitní úrovní znečištění ovzduší. Před deseti lety to bylo více než 26 % populace, dnes už jen 1,4 %. Dále se díky evropským penězům zrekonstruovalo asi 570 památek, vysadily přes 3 miliony stromů nebo se pořídilo víc než 2 000 vozů pro veřejnou dopravu. Také se zmodernizovalo nebo postavilo skoro 700 pracovišť Integrovaného záchranného systému. Oblastí, kde fondy EU pomohly, je ale daleko víc. Podrobnější informace najdete na webu dotaceEU.cz.
V rámci pracovní návštěvy Bruselu ministr Bartoš také osobně poděkoval krajanům, kteří pracují v evropských institucích. Na konkrétních datech jim přiblížil přínosy politiky soudržnosti a představil možnosti jejího dalšího směřování po skončení programového období 2021–2027.