1. 8. 2022
Na naučné stezce Světecký vrch vybudovalo město Tachov dřevěný altán, který je místem odpočinku všech, kteří sem zavítají. Město také upravilo terén, zpevnilo části cest na naučné stezce. Také zhotovilo naučný zářez horniny v křemenném valu. Město na projekt získalo od ministerstva pro místní rozvoj dotaci. Město Tachov z Evropského fondu pro regionální rozvoj dostalo dotaci ve výši přes 5 tisíc eur plus ještě dotaci od MMR ve výši 129 tisíc eur.
Za úspěchem, že dotaci dostalo, stojí prý společná idea a výběr tématu. Kromě toho také výběr vhodných partnerů na české a bavorské straně, které spojuje společný zájem o propagaci a rozvoj geoturismu v příhraničním horském pásu.
„Šlo o spoustu setkávání, společnou přípravu dotační žádosti. Partner Geopark Bayern-Böhmen disponuje odbornými věděckými (geologickými) znalostmi a zkušenostmi z vícero BY/CZ projektů financovaných z dotací EU. Partneři, jako Město Tachov a Regionální vzdělávací středisko Tachov, mají zkušenosti z vícero projektů financovaných z dotací EU,“ říká za odbor rozvoje a investic města Tachova Helena Červinková.
Na partnery čekala spousta papírování. Ještě, než žádost podali, museli se několikrát potkat nejen v Čechách, ale i v Bavorsku. „Každý z partnerů si individuálně připravil podklady k žádosti, např. projektovou dokumentaci, souhlasy vlastníků s užíváním dotčených pozemků, vyjádření či povolení příslušných orgánů státní správy nezbytných pro realizaci akce, předpokládaný rozpočet k jednotlivým aktivitám a podobně. Poté partneři vyplňovali žádost společně v elektronickém systému,“ vzpomíná Červinková.
Spolupráce s německou stranou byla prý výborná. Vše šlo hladce a na žádný problém nenarazili. Během vyřizování však byli v neustálém telefonickém, elektronickém i osobním kontaktu. „Spolupráce byla vstřícná, přátelská, všichni partneři plnili své aktivity svědomitě a včas,“ konstatuje s radostí Červinková.
Světecký vrch a Dyleň je pro Tachov důležitým turistickým cílem. Stěžejním cílem je nedaleká osada Světce a její okolí. Ve Světcích je i národní kulturní památka Jízdárna, která je hned po vídeňské druhou největší ve střední Evropě. „Město ji rekonstruuje nepřetržitě již od roku 2000, aktuálně probíhá projekt v hodnotě cca 75 milionů korun českých s dotací EU ve výši cca 60 milionů korun českých,“ uvedla Červinková. Tato památka má být kompletně opravena a vybavena tematickými expozicemi a návštěvnickým mobiliářem do konce roku 2023. Potom se zpřístupní veřejnosti.
Světecký vrch je geologickým fenoménem, nachází se tam křemenný val, jehož vznik, podoba a využití jsou připomenuty na naučné stezce se zaměřením na místní geologii. Vrch Dyleň je druhou nejvyšší horou Českého lesa a nachází se v dojezdové vzdálenosti 34 km od Tachova. Je důležitým vycházkovým cílem zejména pro návštěvníky bavorského partnera projektu, lázeňské obce Neualbenreuth, která na cestě k Dyleni zřídila bezbariérová vyhlídková místa s informačními tabulemi o místní geologii – vulkanismu, tektonice a místním osídlení.
Rozhovor s ředitelkou vzdělávacího střediska Revis v Tachově Alexandrou Hruškovou naleznete na stránkách
Deniku.cz.
Podrobnosti k projektu:
Příběh hraničních hor: Světecký vrch a Dyleň v
Mapě projektů.