3. 2. 2025
Projekt podpořený fondy EU umožnil vytvoření komunikační a integrační platformy elektronizace (KIPE) pro Fakultní nemocnici Olomouc. Díky ní jsou vybraná a zabezpečená data dostupná pacientům i poskytovatelům zdravotnických služeb v regionu i mimo něj. Sumou přes 79 milionů korun přispěly ke vzniku platformy, která je nyní v ČR unikátní a ukazuje, jakým směrem se bude elektronizace zdravotnické péče ubírat.
Co přesně tedy v
olomoucké fakultní nemocnici vzniklo? „Prvotním cílem bylo vytvořit portál pro pacienty, aby si mohli přečíst svoje zdravotní data, zdravotnickou dokumentaci a pomocí přihlášení prostřednictvím Národní identitní autority (NIA) do ní nahlížet nebo i předávat svému praktikovi,“ říká Antonín Hlavinka, náměstek pro inovace a digitalizaci ve FN Olomouc.
Portál je rozdělený na dvě části. „Jedna je pro pacienty a druhá pro praktiky a externí lékaře, kteří, pokud se tam přihlásí, tak jsou schopni se dostat k datům svých pacientů,“ vysvětluje Hlavinka. Pacienti mají vše logované a vidí, kdo nahlížel do jejich dokumentace a co obsahuje. V případě, že by něco nebylo správně, mají možnost reagovat.
Společná platforma pro zdravotníky
Systém je vybudován na afinitní doméně. Za tímto pojmem stojí iniciativa Integrating the Healthcare Enterprise (IHE), která jej zavedla jako synonymum pro společnou dohodu zdravotnických zařízení, jež se domluvila na shodných pravidlech sdílení a výměny zdravotnických dat v rámci elektronizace
zdravotnictví.
V olomoucké fakultní nemocnici toho ale vzniklo ještě víc. „Část dotace byla určena i na to, že jsme modernizovali naše interní systémy a sjednotili jejich komunikaci do takzvané integrační platformy. Proto se nazývá KIPE, tedy komunikační integrační platforma pro elektronizaci. Tím jsme dokázali zdravotní data z našich interních systémů poskládat do jednoho a vytvořit takzvaný master patient index. A na základě této unifikace dat jsme schopni poskytovat je pacientům,“ říká Hlavinka. K tomu byl potřeba hardware, tedy příslušné datacentrum. Elektronizace dat v tomto projektu přišla na více než 98 milionů korun, z toho přes 79 milionů byla
evropská dotace.
Uvést vše do praxe, nebyla jednoduchá záležitost. „Příprava trvala minimálně rok, soutěž více než 12 měsíců. Šli jsme cestou doporučení
Evropské komise, která definovala standardy elektronického zdravotnictví tak, aby bylo připravené na budoucí přeshraniční výměnu dokumentace,“ říká Hlavinka a pokračuje: „Inspirovali jsme se v Rakousku, kde už měli něco podobného vybudováno. Řekli jsme si, že půjdeme touto cestou, protože k té míří pravděpodobně celá Evropa. Takže jsme navrhli systém tak, aby byl kompatibilní s nadnárodními standardy. V tom byl ten projekt unikátní.“ Olomoucká fakultní nemocnice je tak jakýmsi předvojem toho, jak bude elektronizace zdravotnictví v České republice v budoucnu vypadat.
Jednoduché nebylo ani dát všechna data dohromady. „Museli jsme unifikovat data našich systémů, které jsou staré desetiletí, z doby, kdy neexistoval žádný standard, a dostat je na jednu platformu,“ podotýká Hlavinka.
Vzor pro ostatní i úspora papíru
Olomoučtí uskutečnili pilotní projekt a jejich poznatky už dnes aplikuje ministerstvo zdravotnictví, a lze říct, že podle jejich vzoru se bude v příštích letech budovat jednotný systém, do kterého se budou postupně zapojovat všechna zdravotnická zařízení.
Vytvořený režim také sníží byrokracii a ušetří nejen papír, ale také čas pracovníků. „Další součástí projektu byl workflow řekněme nezdravotnické dokumentace. Máme ekonomický i několik různých agendových systémů, které jsme centralizovali přes integrační platformu také. Takže jsme se zbavili papírových faktur, smluv, objednávek a rozšiřujeme to dál na agendu veřejných zakázek,“ přibližuje Hlavinka další pozitivum, které projekt přinesl.
Olomoucký projekt nyní na jednom místě poskytuje veškeré laboratorní výsledky, rentgeny, propouštěcí zprávy, prostě vše po jednom přihlášení. „V dohledné době by to mělo podobně fungovat v celé republice. Pacienti a jejich lékaři tak budou mít potřebná data vždy a rychle dostupná na jednom místě,“ říká Hlavinka.
Celý článek naleznete na stránkách
Deníku.cz.
Podrobnosti k projektu příjemce: "
Komunikační a integrační platforma elektronizace Fakultní nemocnice Olomouc a regionálního eHealth" v
Mapě projektů.