29. 7. 2024
Rybníkářství ve firmě Czernin Dymokury na Nymbursku hospodaří zhruba na 170 hektarech rybníků. Práce všech lidí u vody je přitom nelehká, což znají všichni, kteří se pro ni rozhodli. Pomáhají jim však také fondy EU zaměřené na tuto oblast. Rybáři přitom pracují nezávisle na dalších činnostech firmy jakými jsou hospodaření na polích a v lesích. Ty - stejně jako vodní plochy - byly rodu Czerninů vráceny v restituci.
Ústředí rybářství je v sádkách Nouzov. Od roku 2013 se jim daří získávat
evropské prostředky z Operačního programu Rybářství. Bylo to celkem zhruba deset milionů korun. To velmi pomohlo k tomu, aby se mohlo rybníkářství v regionu rozvíjet. Díky evropské podpoře tohoto odvětví mohli zmodernizovat středisko v Nouzově tak, že nejsou na nikom závislí.
„Hospodářství tu funguje od začátku devadesátých let, kdy byly pozemky navráceny v restituci mému otci. Ten v roce 2011 přepsal majetek na mě a byla založena společnost s ručením omezeným Czernin Dymokury,“ říká současný majitel firmy Tomáš Czernin.
V začátcích to byly dva projekty – koupě nákladního automobilu i přestavba budovy garáže na sociální zázemí. Do roku 2013 lidé v Nouzově pracovali v nelehkých podmínkách bez patřičného zázemí. Přestavbou garáže tak vzniklo příjemné místo pro odpočinek s důstojnými hygienickými podmínkami.
Úplně první dotace, kterou firma získala v roce 2013, byla na pořízení nákladního automobilu pro výlovy a manipulaci s rybami. Evropská dotace jej pomohla financovat zhruba polovinou konečné částky.
„V minulosti jsme za podpory evropských dotací pořídili rybářskou techniku, přepravník krmných směsí, motory, vyplachovací zařízení i šest sil k rybníkům na krmení ryb. Díky podpoře z Unie jsme mohli koupit terénní auto a traktor. Pak to byly vyplachovací lodě na rybníky, které usnadňují práci při krmení ryb,“ vyjmenovává porybný a šéf střediska rybničního hospodářství v sádkách Nouzov Ondřej Sedmík.
„Dále jsme pořídili podložní sítě, kádě na lovení ryb, lodní motory, křovinořez i mulčovač za traktor. Také jsme zakoupili elektrocentrálu, ale i zařízení, které zajišťují
energii pro provzdušnění vody tam, kde není možno se připojit na elektriku. Zapomenout nesmím na přepravní bedny. Ryby po republice totiž distribuujeme vlastními silami. Zakoupili jsme i rozmrazovací techniku. Celkově lze říci, že za třicet let činnosti je spousta věcí opotřebených, mají určitou trvanlivost, a nákup nového není levný. Obnovovat zařízení se prostě musí,“ dodává.
V Nouzově mají dvě sezony
Rybářská sezona má v Nouzově dvě období. Na jaře od dubna do června tu mají ryby pro potřeby rybářských svazů a středisek. Ryby sloví a následně je distribuují do rybářských revírů pro potřeby sportovních rybářů.
Hlavní dění se odehrává před
Vánocemi, kdy rozváží zhruba 70 tun ryb na vánoční prodej po republice, část míří na export, do Rumunska.
Pro vánoční trh loví ryby ve třech rybnících – Jakubský rybník se ve výlovu střídá vždy po roce s rybníkem Pustý v Dymokurech. Pak to jsou Komárovský rybník u Svídnice a rybník Vraždav Nouzově. „Ryby vylovíme a v sádkách se takzvaně vysádkují, laicky řečeno se přirozeně zbaví nečistot, aby maso na talíři mělo dobrou chuť a nebylo cítit třeba po bahně,“ vysvětluje porybný.
Ročně sádkami v Nouzově „propluje“ 135 tun tržních ryb. Většinu, 95 procent, tvoří kapr, doplňkově mají zhruba dvě tuny amurů a kolem tuny línů. Snaží se také o dravce – sumce, štiky a
candáty, kterých mají za rok téměř tunu. Ryby před Vánocemi z Nouzova putují po celé republice, smlouvu tu mají s prodejci převážně ve Středočeském, Královéhradeckémi Libereckém kraji.
K rumunskému odběrateli míří ročně 20 tun kaprů. Mimo zmíněné dvě sezony jsou sádky bez ryb a procházejí údržbou.
Spolu s Ondřejem Sedmíkem na sádkách pracuje už jen jeho syn. „Na lovení si najímáme zhruba deset brigádníků, kamarádů od řemesla, kteří to s námi táhnou často od začátku. Vypomáháme si také s kolegy z rybářství v Chlumci,“ podotýká.
„Rybařina je náročná a těžká dřina. Tuhle práci dělají jen srdcaři, lidé, kteří rybám propadli. Většinu dne v rybářské sezoně pracujete v drsných klimatických podmínkách, spoustu času jste ve vodě, ryby se často nakládají a přepravují v noci. Mnohé se ale díky těm dotacím zjednodušilo, což je příjemné,“ uzavírá Czernin.
Celý článek naleznete na stránkách
Deníku.cz.
Podrobnosti k projektům příjemce v
Mapě projektů.