Politika soudržnosti hraje dlouhodobě zásadní roli v rozvoji České republiky i celé Evropské unie. V Česku od roku 2004 podpořila více než 150 000 projektů, které prokazatelně přispěly ke zlepšení v oblastech dopravy, životního prostředí, sociálního začleňování nebo vzdělávání. Konkrétní výsledky a dopady těchto projektů najdete v nové evaluační studii:
DotaceEU - Knihovna evaluací.
Politika soudržnosti patří mezi klíčové nástroje pro udržitelný rozvoj regionů a je významným nástrojem veřejných investic, který podporuje fungování jednotného trhu a zvyšování konkurenceschopnosti na evropské úrovni. Je proto nezbytné, aby byla zachována i v rámci nového víceletého finančního rámce. S ohledem na budoucí výzvy, kterým bude Evropa v následujících letech čelit – od klimatických změn přes energetickou soběstačnost až po demografické a bezpečnostní otázky – lze s jistotou předpokládat, že dojde k její modernizaci. Pro Českou republiku je prioritou zachovat podporu pro celé své území, nastavit jednoduchá a stabilní pravidla a strategicky cílit prostředky s ohledem na specifické potřeby občanů v regionech.
Aktuálně probíhají na úrovni České republiky i Evropské unie intenzivní jednání, při kterých se utvářejí základní principy pro budoucí směřování politiky soudržnosti. V druhé polovině roku 2025 by měla Evropská komise zveřejnit návrh legislativního balíčku pro programové období 2028+. Samotné vyjednávání o legislativě a věcném zaměření EU fondů v České republice bude pak navazujícím krokem.
Krok za krokem k období 2028+
Při přípravě nového programového období nás čekají následující klíčové milníky:
Související odkazy