16. 9. 2024
Dostatek kvalitních a spolehlivých sanitních vozidel je pro týmy Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje (ZZS JMK) klíčový. Právě tyto sanitky zajišťují lidem v regionu neodkladnou zdravotní péči. Nákup nových a lépe vybavených vozů na jihu Moravy zajistila podpora z fondů EU ve výši 80 milionů korun. Byla pořízena také auta pro pacienty s vysoce nakažlivými nemocemi a bariatrické pacienty.
Akceschopnost
Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje je denně prověřována zásahy u pacientů, nehod a řešení řady dalších, často špatně předvídatelných situací. Žluté vozy s modrými majáky nikdo z řidičů na silnicích ani běžných lidí moc rád nevidí. Pokud si však klestí cestu k němu samotnému nebo jeho blízkým, očekává rychlost, připravenost a kvalitu poskytnuté pomoci. A právě v této oblasti byla
dotace z fondů EU využita.
„V běžném provozu v rámci celého Jihomoravského kraje řešíme přibližně 300 událostí denně,“ přibližuje objem práce krajského záchranářského sboru Michaela Bothová, mluvčí ZZS Jihomoravského kraje. „To znamená 55 posádek, tedy sanitních vozů v denním provozu v rámci celého kraje. Ty jsou rozmístěny na 24 základnách včetně centrály v Brně, kde je i dispečink,“ vysvětluje mluvčí.
Dispečink, který je společný v brněnské centrále, musí s touto operační silou šikovně hospodařit. „Operátoři jsou zkušení zdravotníci, kteří hovoří s pacientem tak, aby rozpoznali, zda je k němu potřeba vyslat výjezdovou skupinu. Takových hovorů přijme centrála 600 až 800 denně, z toho je pak již zmíněných na 300 událostí, kdy je třeba výjezdu. Velkou většinu tedy odfiltrují naši operátoři tím, že volajícím poradí, jak mají postupovat v rámci běžné svépomoci nebo lékařské služby v místě,“ poukazuje mluvčí na nutnost racionality a efektivity práce záchranářů.
„Naše týmy se osobně potýkají s interními chorobami – cévní, mozkové a srdeční příhody, a kromě toho jezdíme k úrazům, porodům, psychózám, intoxikacím. Je to celá velká škála,“ specifikuje oprávněné situace nasazení ZZS mluvčí.
Bez spolehlivých vozů a vybavení to nejde
Z výše uvedeného provozního zatížení flotily zdravotnických vozidel je zřejmé, že stav všech vozů nemůže být v optimálním a akceschopném stavu pořád. „I když máme k dispozici okolo 150 vozů, nejde jen o velké sanitky. Těch je z toho počtu na 80 a ještě nějaké záložní vozy pro případy poruch nebo nehod,“ přibližuje situaci Michaela Bothová.
Dotace z fondů EU ve výši přes 80 milionů korun umožnila ZZS JMK pořízení 20 nových sanitních vozů Mercedes Sprinter a jednoho vozu pro bariatrické pacienty s váhou přes 200 kilogramů a vysoce nakažlivé nemocné. Pořízená vozidla jsou rozmístěna po všech základnách v rámci
Jihomoravského kraje. Speciální vozidlo má pak základnu v Brně. Nové vozy nahradily nejvíce opotřebovaná auta s nájezdem více než 350 tisíc kilometrů.
Dnes už jsou sanitní vozy díky svému vybavení specializovanými lékařskými pracovišti. Jedná se v podstatě o pojízdné jednotky intenzivní péče zařízené tou nejmodernější technikou. „Dotace nám umožnila pořídit i 15 nových monitorů životních funkcí a defibrilátor. Vozy vybavujeme hydraulickými nosítky, ta usnadňují péči našim posádkám,“ doplňuje.
Lepší pomoc pro obézní pacienty
Stále častěji musí záchranka vyjíždět k lidem, kteří trpí vysokým stupněm
obezity. A i zde byla pomoc fondů EU důležitá. „Pro bariatrické pacienty máme nosítka, která unesou až 300 kilogramů. Pro pacienty s vysoce nakažlivou nemocí máme ve vybavení biovak, do kterého je pacient umístěn, aby se co nejvíce snížilo riziko případného přenosu nákazy,“ vyjmenovává Michaela Bothová řadu specializovaných novinek.
Vybavení vozidla monitorem životních funkcí a defibrilátorem umožňuje již během převozu pacienta zajistit základní údaje o jeho tepové frekvenci, krevním tlaku, parametrech dýchání, vyhotoví a vyhodnotí záznam EKG, provádí kardiostimulaci, diagnostikuje otravu CO a další. Tato modernizace dopravní a zdravotnické techniky vede k výraznému zkvalitnění poskytované přednemocniční neodkladné péče v regionu.
Další mimořádnou výbavou nových sanitek je pak C-Roads - systém, který umožňuje přednostní jízdu především v Brně na frekventovaných křižovatkách. To pomáhá docílit, aby byl provoz rychlejší a také plynulejší.
Celý článek naleznete na stránkách
Deníku.cz.
Podrobnosti k projektům příjemce: "
Pořízení sanitních vozidel RLP a přístrojového vybavení Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje" v
Mapě projektů.