Jedním z adaptačních opatření byla podle dotačního poradce ze společnosti Subsidia Tomáše Severy realizace provzdušňovacích zařízení na všech významných sádkách Rybářství Třeboň, na které přispěly fondy EU. „Na sádkách tak byla instalována úsporná vzduchová dmychadla, vzduchové rozvody a provzdušňovací elementy. Zařízení umožňují kvalitně okysličit vodu v sádkách, a zlepšit tak welfare sádkovaných ryb při současném snížení odběru čerstvé vody do sádek z rybníků či Zlaté stoky,“ přiblížil přínosy nové technologie.
Přínosem dotovaného řešení je i to, že se jedná se o energeticky výrazně úspornější a efektivnější způsob provzdušňování vody než použití aerátorů. Ty rozstřikují vodu vzhůru a ta se vrací i s bublinkami vzduchu zpět. Dmychadla dostávají vzduch přímo pod hladinu.
Do budoucna plánují v Rybářství Třeboň v rámci snižování uhlíkové stopy a zvýšení energetické soběstačnosti instalaci fotovoltaických elektráren ve svých hospodářských areálech. I zde je místo pro evropskou pomoc.
„Podpora poskytovaná v rámci Operačního programu Rybářství napomáhá subjektům hospodařícím na rybnících přispívat k ochraně klimatu a životního prostředí péčí o dobrý stav rybníků, udržování vody v krajině a tradičního chovu sladkovodních ryb,“ poukázal Tomáš Severa. Velmi důležitá je podle něj precizní příprava projektu, a to i kvůli následným auditům. „V rámci těch je zevrubně kontrolováno dodržení všech dotačních podmínek, zejména účelnosti a hospodárnosti vynaložených výdajů. Je tak velmi důležitá nejen příprava, ale i dohled nad realizací a plněním veškerých dotačních podmínek,“ uzavřel Tomáš Severa.
Pomoc v době covidu
Peníze z fondů EU pomohly rybářům i vyrovnat se s dopady pandemie koronaviru, kdy byly uzavřeny restaurace, jídelny a jiné gastro provozy, a tím výrazně omezen odbyt ryb. „Obdobná situace nastala také v okolních zemích, byly uzavřeny hranice, výrazně omezen turistický ruch i přeshraniční obchod. Přijatá opatření měla negativní dopad na prodej ryb a výrobků z nich, a vedla k propadu našich tržeb,“ řekl Josef Malecha.
V tuto chvíli jim pomohl projekt Posílení konkurenceschopnosti Rybářství Třeboň, propad tržeb částečně kompenzoval. „Tím přispěl k zachování zaměstnanosti a udržení nutného rozsahu péče o stav obhospodařovaných rybníků,“ uzavřel Josef Malecha.
Rozhovor s předsedou představenstva Rybářství Třeboň panem Josefem Malechou naleznete na stránkách
Deníku.cz.
Podrobnosti k projektu:
Posílení konkurenceschopnosti Rybářství Třeboň a další projekty tohoto příjemce v
Mapě projektů.