23. 12. 2024
Přes 80 tisíc metrů čtverečních buvolí a hovězí kůže měsíčně zpracuje společnost KARO – Leather Company ve svých pobočkách v Boršově a v Brtnici na Jihlavsku. Nový provoz v Brtnici bylpřitom plně zprovozněn během loňského roku. Na projektu výstavby tohoto závodu se podílely také fondy EU.
Projekt Inovativní zpracování kůží ve společnosti KARO – Leather Company se realizoval dva roky a ukončen byl loni. Cílem bylo inovovat výrobní proces i výsledný produkt. Byl zaveden vysoce automatizovaný provoz zpracování kůže, který naplňuje standard Průmyslu 4.0. Celý projekt stál více než 167 milionů korun, Evropská unie ho podpořila
dotací ve výši 75 milionů korun z OP PIK.
„Jsme velice rádi, že se nám podařilo podporu získat. Celkově jsme do závodu a jeho technologií v Brtnici investovali více než 300 milionů korun, přičemž bez evropské podpory je téměř nemožné takové investice realizovat. Máme plány na další rozvoj,“ podotkl zakladatel a generální ředitel společnosti Pavel Klvaňa.
Moderní a také šetrnější výroba
„Inovací procesu a nákupem nového technologického vybavení v brtnické provozovně můžeme zpracovávat nový typ materiálu označovaný jako „wet-white“. Ten neobsahuje chrom a lze jej tedy úspěšně recyklovat a dále využívat. Zařízení také zahrnuje inteligentní systémy pro rozpoznávání vad s možností souvztažných úprav výrobního procesu v rámci linky,“ popsal projekt provozní ředitel společnosti Libor Gulykáš.
Nové prostory s více než šesti tisíci metry čtverečními zastavěné plochy vznikly v bývalém areálu kožedělného družstva Snaha. Stavba samotná přitom trvala přes dva roky a skupině KARO umožnila rozšířit nabídku svých produktů. Zpracovaná kůže směřuje z většiny do nábytkářského průmyslu, ale díky novým produktům najde využití i v dalších oblastech.
Skupina KARO doposud zpracovávala surovinu označovanou jako „crust“, kterou bylo nutné nakupovat v zahraničí, zejména v Jižní Americe a Indii. Díky nové provozovně lze nyní pracovat s materiálem typu wet-blue či wet-white, který je tříděn podle kvality, a dále je možné z něj vyrábět vlastní „crust“. Tímto procesem KARO získává více typů selekcí, zejména pro prémiové výrobky pro obuvnický a nábytkářský průmysl, které mají podstatně vyšší přidanou hodnotu než běžné čalounické kůže.
„Kůže po vyčinění, kterou v KARO ekologicky zpracováváme, je získaná jako druhotný, tedy odpadní produkt zpracování masa v potravinářském průmyslu. Nevzniká tedy z potřeby kožedělného průmyslu a liší se tak od synteticky vytvářené umělé kůže, která je vyráběna účelově, nemá druhotné využití a vyžaduje ekologicky náročnou likvidaci,“ připomněl Pavel Klvaňa.
Nabízejí 650 odstínů
Z produkce KARO míří naprostá většina na zahraniční trhy, s novými výrobky se začíná navyšovat i podíl zákazníků
mimo EU. Základem sortimentu je nabídka pro nábytkářský průmysl, avšak významně roste podíl pro obuvnictví.
„V současné době dodáváme svým zákazníkům komplexní sortiment artiklů z buvolích a hovězích usní a vyrábíme přes 650 barevných odstínů podle požadavků především zahraničních zákazníků. Skladem držíme 120 barevných odstínů, které jsme schopni obratem zaslat zákazníkům k dalšímu zpracování,“ pochlubil se Libor Gulykáš.
Skupina KARO navazuje a obnovuje tradiční kožedělnou výrobu v regionu střední Evropy. Obchodu s kůží pro nábytkářský průmysl se její zakladatel Pavel Klvaňa věnuje od poloviny 90. let. Původně obchodní skupina se časem proměnila na výrobní závod, který se věnuje komplexnímu strojnímu zpracování a nanášení úprav na kůže, a soustředí se dále na rozvoj.
Vlastní výroba započala v nově vybudovaných prostorech v Boršově u Jihlavy koncem roku 2015. Moderní ekologický provoz se strojním vybavením nejvyšší úrovně vznikl na místě bývalého areálu JZD. V brtnickém areálu s téměř stoletou tradicí se dříve zpracovávaly hlavně kožešiny, od 90. let tento provoz upadal. Postupně chce KARO z tohoto brownfieldu vybudovat opět moderní závod evropských parametrů. Do dvou opravených budov firma přesunula část výroby už v roce 2020. Zpracování kůže se tam věnuje několik desítek lidí.
Celý článek naleznete na stránkách
Deníku.cz.
Podrobnosti k projektu příjemce: "
Inovativní zpracování kůží ve společnosti KARO - Leather Company s.r.o. - provozovna Brtnice" v
Mapě projektů.