Největší oficiální účast za posledních deset let Smart City Expo World Congress v Barceloně. Česká expozice získala cenu za udržitelný design
7. 11. 2024
Ve španělské Barceloně dnes skončil třináctý ročník Smart City Expo World Congress. Letos nejvíce rezonovalo téma využívání umělé inteligence v mobilitě a plánování a řízení měst. Celosvětově nejvýznamnější akce pro téma chytrých měst letos nabídla i rekordní českou účast. Představila se třicítka vystavovatelů z řad start-upů, inovativních firem a univerzit a tři klíčová česká města – Praha, Brno a Plzeň. Česká expozice patřila mezi největší a nejnavštěvovanější, a nakonec vyhrála cenu za udržitelný design.
V oblasti městských inovací je barcelonský Smart City Expo World Congress (SCEWC) pojem, který rezonuje napříč celým světem. Letos se akce zúčastnilo 25 tisíc odborníků z více než 130 zemí. Mezi nimi nechyběly byznysové špičky nadnárodních gigantů, představitelé národních, regionálních i municipálních vlád ale i výzkumníci, inovativní start-upy nebo zástupci neziskového sektoru. Přestože se SCEWC konal už potřinácté a pokrývá strategická témata, která budou v nadcházejících dekádách ovlivňovat prosperitu a kvalitu života velké části světové populace, Česká republika si na něm letos odbyla svou premiéru.
Cirkulární expozice, mobilitní pivo a agilní piloty
V portfoliu českých zástupců byly autonomní drony, odbavovací systémy pro městskou hromadnou dopravu, automatické turnikety pro velkokapacitní cyklogaráže, senzory pro monitoring ovzduší, softwary pro analýzu obrazu z kamer, detektory událostí ze zvuku, platformy pro optimalizaci spotřeby energie, AI chatbot pro komunikaci municipalit s občany, alternativa plastových obalů z houbového mycelia, nábytek vyrobený z odpadových materiálů, futuristické koncepty dopravních prostředků, ale také například reálný zastávkový přístřešek z ulic hlavního města. Ve velké rozmanitosti českých řešení přesto vystupují dvě dominantní tematické linky – cirkulární ekonomika a mobilita, které se propisují i mimo samotnou exponátovou náplň vystavovatelů.
Z více než třicítky vystavujících inovativních firem, univerzitních pracovišť a odborných organizací jich lze 28 přímo propojit s některým z přítomných měst. Z toho 13 připadá na Prahu, která se v Barceloně představila již poněkolikáté. „Filozofií letošní pražské expozice bylo ukázat neustálý výměnný proces, mezi všemi, kteří se podílejí na rozvoji našeho města. Vytvořili jsme synergii městských firem, akademických institucí a komerčních subjektů a společně podporujeme mladé talenty a vytváříme originální, udržitelné a prostorově kultivující řešení pro příjemnější a bezpečnější život v našem městě. Jsme obzvlášť hrdí na to, že autory mnoha našich oceněných projektů je nejmladší generace inovátorů, výzkumníků a designérů,“ uvádí primátor Hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda. Tento přístup, který velmi dobře vystihuje i účasti Brna a Plzně, odkrývá další výrazný aspekt české prezentace: prostor pro kreativitu a nápady mladých inovátorů.
Čtyři ministerstva, tři města a jedno společné úsilí
Rozvoj Smart Cities vyžaduje silnou spolupráci mezi různými aktéry z řad byznysu, veřejného sektoru, akademické sféry i občanské společnosti – v angličtině označovanou jako „quadruple helix“. V tomto vynikají například Finsko a Nizozemsko, které cíleně směřují k vytváření kooperativního prostředí pro vývoj a testování nových řešení i jejich zavádění do praxe. Naopak v zemích střední a východní Evropy včetně České republiky se jedná o velkou výzvu. Bariéry se objevují zejména ve vztazích mezi firmami a municipalitami, tj. typicky poskytovateli a příjemci nových řešení, což představuje nejen brzdu transformace měst, ale i problém pro konkurenceschopnost začínajících inovátorů vzhledem k obtížnosti získání prvních zákaznických referencí.
Pro českou účast na SCEWC je klíčové, že tuto propast přemosťuje společná podpora ministerstev průmyslu a obchodu, pro místní rozvoj, dopravy a životního prostředí a také tří velkých měst, které jsou v Česku považována za tahouny tématu Smart Cities. „Jako národního gestora agendy Smart Cities nás těší, že v Česku začínáme být schopni efektivní víceúrovňové spolupráce, a myslím, že společná národní prezentace v Barceloně v tomto zafungovala jako dobrá motivace. Zásadní je přítomnost měst a firem pod jednou střechou. Nejčastějším kanálem pro přenos inovací do praxe je totiž vzájemné sdílení dobré praxe mezi městy. Situace, kdy Praha, Brno a Plzeň zaštítí svými zkušenostmi inovativní řešení českých firem vzešlá z jejich lokálních ekosystémů, představuje tu nejlepší možnou synergii. Stejně důležité je ale i to, že města svou účastí načerpají inspiraci z mezinárodního prostředí, aby své místní ekosystémy mohla dále úspěšně rozvíjet,“ vysvětluje Kamil Papež, ředitel odboru regionální politiky na Ministerstvu pro místní rozvoj.