Finanční perspektiva představuje víceletý rozpočtový plán Evropské unie. Tento plán je po sériích vyjednávání přijímán na základě meziinstitucionální dohody uzavřené mezi Evropskou komisí, Evropským parlamentem a Radou EU o hlavních rozpočtových prioritách Evropské unie a o stanovení jejich výdajových stropů. Dne 14. července 2004 zveřejnila Evropská komise návrhy nařízení k reformě několika politik po roce 2006 (Finacial perspectives 2007—2013, seznam návrhů nařízení zde) a rovněž návrh na obnovení meziinstitucionální dohody pro rozpočtové období 2007—2013.
Dle předloženého návrhu finanční perspektivy (Building our common Future - Policy challenges and Budgetary means of the Enlarged Union 2007—2013 +tabulka) by v letech 2007+ mělo být na politiku hospodářské a sociální soudržnosti vyčleněno 336,3 mld eur. Objem výdajů je kalkulován tak, aby dosáhl 0,41% HND EU. Jedná se o horní hranici možných výdajů. Tato výše je ze strany Evropské komise dlouhodobě cílována, v reálu však platby členským státům takové výše nikdy nedosáhly a přislíbená alokace nebyla nikdy zcela vyčerpána. Z tohoto důvodu se v průběhu vyjednávání mohou objevit tlaky na snížení celkové alokace.
Zároveň se však uplatňuje pravidlo omezující alokaci na členský stát ve výši 4% jeho HDP. Tento limit, který byl přijat na základě vnitřních debat v rámci EU před zahájením stávajícího programového období, stanovuje absorpční kapacitu zemí - příjemců. Důvodem jeho zavedení byla snaha omezit požadavky méně vyspělých (především kohezních) státům, neboť podstatně snižuje dosažitelnou alokaci oproti kalkulovaným nárokům, vypočteným stanoveným postupem.
V případě ČR bude 4% hranice představovat v roce 2006 v korunovém vyjádření cca 125 mld. Kč, což by při potřebě 25% spolufinancování znamenalo nutnost alokace z domácích zdrojů ve výši cca 41,5 mld. Kč, při 20% míře spolufinancování z veřejných zdrojů pak 31 mld. Kč.
Další informace naleznete o finanční perspektivě 2007—2013 naleznete zde a na stránkách Evropské komise - Generálního ředitelství pro rozpočet.