17. 9. 2024
Testovací a experimentální zařízení (TEF) pro umělou inteligenci nabízejí kombinaci fyzických a virtuálních zařízení, v nichž mohou poskytovatelé technologií, jakou jsou malé a střední podniky, získat především technickou podporu pro testování svých nejnovějších softwarových a hardwarových řešení založených na umělé inteligenci (včetně robotiky poháněné umělou inteligencí) v reálném prostředí.
Jedná se o celoevropskou síť testovacích a experimentálních zařízení pro umělou inteligenci, která pod názvem
“AI-MATTERS” a s podporou Národní plánu obnovy a Programu Digitální Evropa nabízí široké spektrum služeb a přímou podporu výrobcům, poskytovatelům AI technologií a technologickým integrátorům.
AI-MATTERS propojuje špičková výzkumná pracoviště a inovační centra v osmi zemích EU včetně České republiky a poskytuje platformu pro testování a experimentování s pokročilými technologiemi včetně AI v reálných podmínkách. České firmy získávají přístup k nejmodernější infrastruktuře a odborným znalostem na evropské úrovni, což jim umožňuje efektivněji vyvíjet a optimalizovat AI řešení pro průmyslové aplikace.
AI-MATTERS, které tvoří 25 partnerů, vzniklo sedm národních uzlů a jeden satelit. S celkovým rozpočtem 60 milionů eur na pět let je cílem projektu zvýšit odolnost a flexibilitu evropského výrobního sektoru prostřednictvím AI, robotiky a inteligentních autonomních systémů.
Český uzel sítě AI-MATTERS vede CIIRC ČVUT v Praze, který nabízí přístup k unikátní infrastruktuře pro umělou inteligenci a inteligentní robotiku v rámci RICAIP Testbedu Praha. Spolu s dalšími partnery českého uzlu, CEITEC VUT v Brně a VŠB-TUO v Ostravě, poskytují rozsáhlý katalog služeb zaměřených na klíčová témata, jako je chytrá továrna a distribuovaná výroba, optimalizace výrobních procesů, spolupráce člověk-stroj-robot, flexibilní výrobní systémy, IoT systémy, průmyslové 5G komunikace a mnoho dalšího.
Díky podpoře z programů Digitální Evropa a Národní plán obnovy ČR nabízí TEF firmám možnost získat odborné služby s až 100 % slevou. Hodnota této slevy je limitována pravidly pro veřejnou podporu de minimis. Očekává se, že do roku 2027 bude takto realizováno až 100 projektů, které pomohou poskytovatelům AI technologií i konečných uživatelů například zefektivnit výrobní procesy prostřednictvím AI řízené kontroly kvality, zavést prediktivní údržbu nebo nasadit roboty do výroby. Projekt TEF nejenže podporuje lokální inovace, ale také otevírá českým firmám cestu k evropským partnerům a trhům prostřednictvím své mezinárodní sítě.
Webové stránky projektu:
https://ai-matters.eu/
https://www.ciirc.cvut.cz/cs/ai-matters/