Moderní pracoviště výroby pokročilých kompozitových dílů pro letectví

Programové období: 2007-2013
Region: Středočeský kraj
Evropský fond: ERDF
Operační program: 3 OP Podnikání a inovace
Příjemce: AERO Vodochody AEROSPACE a.s.
Registrační číslo: CZ.1.03/4.1.00/14.00290
Zahájení projektu: 14. 10. 2010
Ukončení projektu: 31. 12. 2013
Téma projektu: Podpora podnikatelů

Informace o projektu

Předmětem projektu je inovace procesu a inovace produktu ve společnosti AERO Vodochody a.s. (dále jen Žadatel). Projektu je zaměřen na vybudování komplexního pracoviště pro výrobu velkých kompozitových dílů draků letadel a bude realizován ve stávajících výrobních halách Žadatele. Předkládaný projekt umožní Žadateli vybudovat nové technologicky vyspělé pracoviště pro sériovou výrobu pokročilých kompozitových konstrukcí, srovnatelné se světovou konkurencí.

Moderní kompozitové technologie výrobyleteckých dílů a konstrukcí umožní žadateli naplnit strategické plány rozvoje společnosti AERO Vodochody a.s. a stane se svojí velikostí dílů (až 10x3m) a dalšími technickými parametry unikátní ve střední a východní Evropě. Nově osvojené technologiebudou aplikovatelné na různé druhy dílů a konstrukcí letadel a vrtulníků, současných i budoucích obchodních partnerů.

Žadatel není v současnosti schopen zajistit sériovou výrobu takového progresivního a komplexního výrobku, jakým je vyvinuté kompozitové křidélko a jeho technicko/konstrukční variace bez realizace předkládaného projektu.

Investiční výdaje projektu budou z části zahrnovat náklady na stavební úpravy uvnitř výrobních hal (v majetku Žadatele) v nezbytném rozsahu podle specifických požadavků výroby pokročilých kompozitů. Převažující část investičních výdajů bude použita na nákup unikátního výrobního zařízení a technologie: autokláv, vytvrzovací pec a čisté pracoviště.

Velký potenciál projektu je v osvojení nových technologií, které se neustále rozvíjejí a dávají možnosti být kompetitivním účastníkem na celosvětovém poli letecké výroby kompozitních materiálů. Také je nutné zdůraznit inovativnost výrobního procesu a inovaci produktu, kdy realizací investice, náborem pracovníků a jejich rozsáhlým výcvikem, získá Žadatel unikátní komplexní proces zpracování špičkových kompozitových materiálů až po úroveň složitých sestav rozsáhlých celků letadel a vrtulníků.

Proplacené finanční prostředky

Výše dotace EU: 23 163 861,00 Kč
Veřejné zdroje ČR: 4 087 741,00 Kč
Soukromé zdroje: 40 877 404,00 Kč
 
Celková částka: 68 129 006,00 Kč

©2026 Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, všechna práva vyhrazena