12. 9. 2024
Integrovaný regionální operační program (IROP), který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj, podpořil během programového období 2014–2020 celkem 12 648 projektů napříč Českou republikou. Investoval do nich více než 162 miliard korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR). Tyto finanční prostředky směřovaly především do rozvoje zdravotnictví, vzdělávání, kultury a dopravní infrastruktury.
„S koncem programového období IROP 2014–2020 rekapitulujeme výsledky, kterých jsme dosáhli. Díky podpoře z IROP jsme napomohli k realizaci mnoha projektů, které nejen zlepšily kvalitu života našich občanů, ale také přispěly k modernizaci a rozvoji regionů po celé České republice,
“ uvedl ředitel Řídicího orgánu IROP Rostislav Mazal.
Dotační podpora v číslech
V oblasti vzdělávání podpořil IROP celkem 1 820 projektů s celkovou investicí 21,5 miliardy Kč z EFRR. Tyto projekty výrazně přispěly k modernizaci vzdělávací infrastruktury a lepším podmínkám pro regionální školství v Česku.
IROP se podílel také na zlepšení sociálních služeb a podmínek sociálního bydlení. V oblasti sociální infrastruktura podpořil 1 042 projektů za 10,2 miliardy Kč. V sociálním podnikání uspělo 142 projektů za 485 milionů Kč. Ty se zaměřily na posílení ekonomického a sociálního rozvoje.
Zdravotnictví získalo podporu na 377 projektů v celkové výši 31,6 miliardy Kč, což reflektuje nutnost investic do zdravotnických zařízení, zejména v reakci na pandemii. Podpora směřovala i do 365 projektů všech složek integrovaného záchranného systému s investicí 9,7 miliardy Kč, které putovaly na projekty hasičů, policie a zdravotní záchranné služby. REACT-EU, klíčový pro post-COVID obnovu, podpořil další projekty v hodnotě 29 miliard Kč, zaměřené na zdravotnictví, záchranné složky a sociální infrastrukturu.
V oblasti kultury IROP podpořil 237 projektů s celkovou investicí 12,4 miliardy Kč, které směřovaly do obnovy kulturního dědictví, muzeí, knihoven a národních kulturních památek. V oblasti dopravy se jednalo o 1 077 projektů s investicí 47,6 miliardy Kč. Prostředky podpořily například silnice II. tříd, mosty, lávky, cyklostezky, nákup bezemisních autobusů, trolejbusů a tramvají nebo nové přestupní terminály.
Zelenou dostalo i 3 077 projektů orientovaných na zateplování, jejichž cílem bylo zvýšení energetické efektivity a snížení emisí. Celková investice do těchto projektů dosáhla 7,6 miliardy Kč.
Územní plánování uspělo se 182 podanými projekty v celkový výši 190 milionů Kč. Podpora umožnila obcím a městům lépe a digitálně plánovat a řídit rozvoj svých území. Komunitně vedený místní rozvoj (CLLD) zahrnoval 3 624 projektů za 7,5 miliardy Kč. Podpořili jsme také fungování místních akčních skupin v celkové výši 2,2 miliardy Kč.
EGovernment a kybernetická bezpečnost získaly podporu pro 314 projektů s investicí 6,8 miliardy Kč, což podtrhuje důležitost digitalizace a modernizace státní správy.
Na sklonku programového období IROP 2014–2020 směřovalo 735 milionů Kč i do 8 projektů zaměřených na pomoc uprchlíkům. Tyto finance byly klíčové pro zajištění nezbytné podpory související s ubytováním a humanitární pomocí.
Co se konkrétně podařilo?
V přiloženém factsheetu najdete komplexní shrnutí úspěchů IROP 2014–2020.
Podpora v krajích
V programovém období 2014–2020 dosáhly jednotlivé kraje České republiky vysoké úspěšnosti v podaných žádostech o podporu z IROP. Nejvyšší úspěšnost vykázal Plzeňský kraj, kde z 903 podaných projektů získalo podporu 698, což je 77% úspěšnost. Podobně si vedl Královéhradecký kraj (76% úspěšnost) a Praha (76% úspěšnost). Úspěšnost nad 70 % zaznamenaly také Zlínský, Pardubický, Jihočeský, Vysočina, Olomoucký, Karlovarský, Moravskoslezský a Liberecký kraj. Úspěšnost lehce pod 70 % měl Středočeský, Jihomoravský a Ústecký kraj.
Úspěchy dosažené díky IROP v letech 2014–2020 ukazují, jak důležité je investovat do rozvoje regionů a podporovat projekty, které přinášejí dlouhodobé výhody pro celou společnost. IROP v aktuálním programovém období 2021–2027 hodlá nadále pokračovat v těchto snahách, aby se podpořil rozvoj a kvalita života v naší zemi.