Olga Nebeská zahájila celou akci svým vystoupením, ve kterém shrnula dosavadní vývoj příprav nadcházejícího programového období 2021-2027. Zaměřila se především na návrhy Evropské Komise, které povedou ke zjednodušení administrativní zátěže, ale uvedla zároveň i ta nařízení, o kterých bude Česká republika ještě vést diskuzi.
Rozhovor s náměstkyní Olgou Nebeskou a členem Evropského účetního dvora Janem Gregorem
Se svým vystoupením navázal Jan Gregor, zástupce za Českou republiku u Evropského účetního dvora (EÚD), který hovořil o čtyřech zásadách, které EÚD identifikoval jako nutné předpoklady k tomu, aby se zjednodušení administrativy dalo považovat za efektivní.
Diskuze 5. Kulatého stolu pokračovala vystoupením Jiřího Remra z Institutu evaluací a sociálních analýz, který auditoriu představil výsledky veřejné konzultace k problematice administrativní zátěže. Na něj navázal Tomáš Vyhnánek, náměstek pro řízení sekce Finančního řízení a auditu Ministerstva financí, který prezentoval postoj Auditního orgánu k návrhům Evropské Komise.
Na závěr si vzala slovo ředitelka odboru řízení a koordinace fondů EU Ministerstva pro místní rozvoj, Kateřina Neveselá, která hovořila o nutnosti zajistit vedle zjednodušování také transparentnost procesu čerpání dotací z fondů EU.
Celá diskuze 5. Kulatého stolu byla přenášena živě a její záznam je k dispozici ke zhlédnutí na videu níže, k dispozici je i krátký sestřih klíčových sdělení.